Chytrý domácí alarm nejen pro geeky

ismartalarm

Zabezpečit byt, dům či jinou nemovitost alarmem není těžké. Existuje nespočet firem, které navrhnout řešení na míru, a také ho následně zrealizují. Pokud však toužíte po vlastním řešení, které je navíc chytré, potom vám můžeme doporučit systém, skládající se z různých komponent. Jeho výhoda spočívá nejen v budoucím rozšiřováním, ale také v pohodlné instalaci.

Bezpečnostních sad pro snadné použití a instalaci najdeme na trhu dostatek. Více či méně umožňují zabezpečit domácnost proti nezvaným hostům. Mezi nimi vyniká ta od společnosti iSmartAlarm. Nabízí totiž snadnou obsluhu, instalaci a v podstatě vše lze vyřešit s chytrým telefonem v ruce. Ve své podstatě je to vlastně taková skládačka. Podobně jako Lego sestavujete jednotlivé komponenty, a tak vzniká zabezpečovací systém přesně na míru.

Skládačka se představuje

Jakýmsi pomyslným centrálním mozkem iSmartAlarm je startovací sada s označením ISA1G. Ta obsahuje vše potřebné, co pro zabezpečení domácnosti potřebujete. Součástí balení je kontaktní senzor na dveře nebo okna, prostorové čidlo, pohybový senzor a v neposlední řadě centrální jednotka CubeOne. Náročnější „ochránci“ domova si k ní mohou dále pořizovat další komponenty. Hlavní sadu tvoří centrální jednotka, 1x kontaktní senzor na dveře nebo okna, 1x pohybový senzor a dálkový ovladač, sloužící k ovládání systému bez chytrého telefonu. Senzory jsou napájené vestavěnou baterií, která by měla dle informací od výrobce vydržet pracovat až dva roky.

Celá sada je v jednotném designu bílé barvy vyrobena z bytelného a dobře zpracovaného plastu. Centrální jednotka CubeOne je vybavena sirénou s hlasitostí 110 dB. Se senzory a čidly komunikuje bezdrátově prostřednictvím wi-fi sítě. Pohybový senzor (umístěný na kloubu, a tak zaručující natočení, dle potřeby) slouží, jak je již patrno z jeho označení, k zachycení jakéhokoliv pohybu při monitorování vytýčeného prostoru. Kontaktní senzor, není nic jiného než magneticky kontakt, který lze připevnit na dveře či okna a pokud dojde k jejich oddělení, systém to zaznamená. Senzory lze připevnit buď dodanými šroubky, nebo sadou pro přilepení.

Jde se oživovat

Středobod, tedy jednotku CubeOne, můžete umístit kamkoliv. Jen ji je nutné připojit prostřednictvím dodaného adaptéru k elektrické síti a kabelem k ethernetové síti, umožňující zprostředkovat komunikaci, a to i v případě, že dojde k narušení či výpadku energie (neustále kontaktuje servery, a pokud přestane, pošle o tom hlášení). Čidla se k ní připojují bezdrátově, prostřednictvím wi-fi. Zde není nutné mít vybudovanou bezdrátovou síť, protože zařízení ji ke svému chodu nepotřebuje a komponenty propojí tak, že si vytvoří vlastní síť. Odpadají tak další investice.

Zprovoznění celé sady zabere několik minut. S instalací totiž pomáhá aplikace iSmartAlarm, kterou je možné instalovat na chytré telefony a tablety. Podporovány jsou platformy iOS a Android. Aplikace uživatele provede zprovozněním systému krok za krokem a umožňuje vzdálenou i místní správu zabezpečovacího systému. Systém zapnete prostřednictvím smartphonu, anebo dodaným dálkovým ovladačem. Slouží nejen k aktivaci a deaktivaci střeženého prostoru, ale také na něm najdete tlačítko Panic sloužící pro rychlé spuštění sirény v nouzi. Výhodou je, že v aplikaci si můžete zapínat a vypínat jednotlivé senzory nebo nastavovat jejich citlivost. Přidat lze i další uživatele, a tak i oni mohou mít kontrolu nad zabezpečeným prostorem. Pokud dojde k jeho narušení, rozezní se nejen siréna na jednotce, ale okamžitě aktivuje upozornění právě v připojených mobilních telefonech, a ty tak mají možnost zareagovat.

Závěrem, aneb zhodnocení iSmartAlarm

Chytrý domácí alarm iSmartAlarm je určen všem, kteří si rádi hrají – například geekové. Jim umožňuje zabezpečení nastavit dle libosti a různě ho dále rozšiřovat. Velkou výhodou je, že k základní sadě lze přikupovat další komponenty, a to nejen čidla a senzory (každé cca za 900 Kč), ale také například kamery (1 300 Kč), sirény (1 200 Kč) nebo dálkově ovladatelné zásuvky (800 Kč). Nechybí kompatibilita s IFTTT – ideální pro vytváření scénářů automatizace, makra. Jediné, co tak snad zamrzí je cena. Startovací balíček lze pořídit od 4 200 Kč, což není moc, ale k tomu je zapotřebí připočítat nutnost pořídit další komponenty, pokud by měla být střežena celá domácnost nejen vybraná část. Celková částka se tak snadno může vyšplhat i hodně přes deset tisíc, a zde se potom nabízí otázka, zda raději neinvestovat do komplexnějšího zabezpečení.

Související články

Leave a Comment